Penzion Stanský mlýn

Tipy na výlety, sport a volný čas

Betlém Hlinsko

Pokud u nás strávíte dovolenou, je snad téměř nutné navštívit soubor lidových staveb Betlém, který se nachází v historickém centru  Hlinska. (odkaz na web) Spolu se skanzenem Veselý Kopec je součástí Souboru lidových staveb Vysočina.

Skanzen Veselý Kopec

Skanzen Veselý Kopec máme téměř za humny. Do Skanzenu se od nás ze mlýna dostanete příjemnou procházkou asi 3 km dlouhou.
Skanzen představuje historický obraz lidových obydlí, které jsou volně rozptýleny v původním krajinném prostředí a dokládají způsob života a hospodaření drobných rolníků 19. a 20. století. (odkaz na web)

Masopust

Jestliže k nám do mlýna zavítáte během února, můžete se na hlinecku stát svědky tradičních masopustních obchůzek. Masopustní veselí s lidovými maskami se dodržuje například na Veselém Kopci, v Hamrech, Studnicích, Blatně, Vortové, Vítanově, Stanu, Jeníkově, či v Horním Bradle. (odkaz na web)

Dále za shlédnutí určitě stojí

Rozhledna Zubří u Trhové Kamenice (odkaz na web)
Prales Polom v Horním Bradle
Muzeum loutek v Chrudimi (odkaz na web)
Zámek ve Slatiňanech – Hipologické muzeum, Kočičí Hrádek
Zámek ve Žlebech – ukázka chovu dravých ptáků (odkaz na web)
Zámek Nové Hrady (odkaz na web)
Keltská stezka v Nasavrkách
Sečská přehrada
Přehrada Pařížov
Toulovcovy Maštale (odkaz na web)
Devět skal
Velké Dářko – největší rybník na Vysočině
Zřícenina hradu Lichnice

Tipy na vzdálenější výlety

Westernové městečko Šiklův mlýn (odkaz na web)
Jihlava - zoologická zahrada (odkaz na web)
Žďár nad Sázavou – Zelená Hora - poutní místo
Hradec Králové - Staré náměstí s morovým sloupem a Bílou věží - na Bílé věži je umístěn třetí největší zvon v České republice (Augustin).

Zdejší kopcovitá krajina je přímo ideální pro cyklistické výlety. Blízké i vzdálenější okolí našeho penzionu je protkáno sítí cyklotras, turistických, naučných a oddechových stezek, které vybízí k návštěvě kouzelných zákoutí celého Hlinecka.

V blízkém okolí našeho penzionu se téměř na každém kroku setkáte se stavbami lidové architektury: Skanzen Veselý Kopec (na Veselém Kopci se v polovině července a před Vánocemi pořádají jarmarky), Dřevíkov, Možděnice, Svobodné Hamry, Obec Vysočina, Hlinsko-Betlém, Svratouch...

Další tipy na turistické trasy, památky a zajímavosti najdete na webu města Hlinska (odkaz na web).


Betlém HlinskoBetlém HlinskoSkanzen Veselý KopecSkanzen Veselý KopecTradiční masopustTradiční masopustToulovcovy MaštaleToulovcovy MaštaleZámek Nové HradyZámek Nové HradyZelená HoraZelená HoraVesnice LežákyVesnice LežákyZoo JihlavaZoo JihlavaWestern Šiklův mlýnWestern Šiklův mlýn


Internetové stránky vytvořil DUOWEB.cz